Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis operace

23. 6. 2009

Ahoj lidi, takže: já jsem byla na pravé hemistrumectomii. Česky odstranění pravé půlky štítné žlázy. Později se pokusím přidat i fotky, ale teď nebudu mít moc času, páč kvůli hystologii musím i na odstranění druhé půlky, což bude v podstatě to samý, akorát mě bude bolet druhá strana krku. Tak teda den po dni....

1. den:

  • Operace se měla odehrát v Brně ve Fakultní nemocnici v Bohunicích. Operatér: MUDr. Pokorný. Musela jsem na příjem od 7 do 9 hodin. Docela to trvalo, takže na pokoj jsem se dostala kolem půl 12. K obědu jsem dostala instantní polévku a rohlík. Den před operacví až do půlnoci nejsou žádná omezení v jídle ani v pití (mimochodem ve 3. patře pavilonu L, kde se nachází i ORL, je samoobsluha, drogerie, lékarna, knihkupectví, květinářství, butik a kantýna). Takže do večera jsem si vlastně mohla dělat, co jsem chtěla. Prášek na spaní jsem nejdřív nechtěla, ale potom co moje spolubydlící začala řezat prales (za což ale nemohla), jsem si pro prášek šla.

2. den:

  • Od půlnoci: NEJÍST, NEPÍT, NEKOUŘIT. Musela jsem si taky sbalit všechny věci kromě hygienických potřeb a pyžama, až budu po operaci na JIPce. Byla jsem v pořadí třetí, ale na řadu sjem přišla až ve čtvrt na 2. Dostala jsem injekci do ... zadní části mého těla a usnula jsem ještě před tím, než jsme dojeli k výtahu. Odpoledne jsem se probudila na JIPce, ale protože měli málo místa, tak mě dali hned na pokoj. Asi jsem tam na tom byla nejlíp. Na krku jsem měla flašku, do které z rány drénem kapala krev. Tam tomu říkají odborně redon, ze srandy JUPÍK =D Na spaní to bylo dost nepohodlný. Taky jsem ještě měla flexilu. Nevím jak, ale asi vyčerpáním jsem usnula.

3. den:

  • Krk mě bolel o něco míň než 2.den. Včera jsem nic nejedla, tak už jsem měla hlad. Měla jsem dietu č.1, to je taková ne tekutá, ale takový měkčí potraviny, aby se to dobře kousalo, např. veka místo rohlíků a chleba, nebo maso mletý a místo brambor kaše. Dostala jsem nějaký prášky na otok, na bolest a večer i na spaní. Ráno jsem byla na převaze. Po operaci jsem tam měla dost velkej obvaz, teď už jsem dostala menší.

4. den:

  • Bolest zase o něco menší. Dieta pořád č.1. Mohla bych už mít teoreticky 3 (normální), ale jídelníček u 1 se mi líbil víc =D. Když mi do zítřka v redonu přibyde max. 5 ml, tak mi ho sundají =). K jídlu jsem měla normálně č. 3. Další převaz.

5. den:

  • Už to skoro nebolelo. Dieta číslo 3 =))). Redon mi konečně vyndali, převázali krk a mohla jsem si umýt opatrně vlasy. Konečně! =D Prej půjdu za dva dny domů! Jupíííííííííííí!!!!!!!!

6. den

  • Tak zítra prý opravdu půjdu domů, ale jen na dva dny, pak musím na druhou operaci, ale aspoň to, že? Tak jsem se večer trochu začala balit, ale většinu věcí jsem si tam stejně nechala.

7.den

  • Tak na chvíli poslední převaz a jede se domů, ale zase tam musím zpátky, z čehož moc nadšená nejsem.

 

 

Tak druhá operace dopadla taky dobře i histologie je v pořádku. Mám teď 14 dní po operaci a jizva je zhojená, klidná a natírám si ji krémem a sádlem (NESOLENÝM!). Kdybyste měli kdokoli jakýkoli dotaz (týkající se tématu), tak napiště do příspěvků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: po operaci

(Verča P., 17. 3. 2013 8:49)

Pěkný den Aleno,
bolest za krkem zmizí řekla bych do týdne... Zkuste si při lehání a sedání přidržovat krk zezadu rukou, abyste krční svaly tak nenamáhala. Já jsem šla do školy asi po týdnu doma, ale bylo to pár posledních dní v červenci, takže to nebylo ani náročné. Ale obecně se berou jako doba pracovní neschopnosti 4 týdny, po tu dobu by se měly vyloučit i sportovní aktivity.

Operace štítné žlázy

(Elis, 24. 2. 2013 21:23)

Já jsem po operaci štítné žlázy v sedmnácti letech, tenkrát mi vzali jen část. Teď už dvanáct let mám na štítné žláze uzlíky a nyní se mi hodně zvětšily a mám jít na operaci. Strašně se toho bojím, říkají, že to bude složitější, protože už jdu podruhé a také mi ji musí vzít celou a že je tam riziko s hlasivkama. Nevím, jak se rozhodnout, ale nic jiného, než operace mi asi nezbývá.

Re: Operace štítné žlázy

(Verča P., 25. 2. 2013 17:31)

Ahoj Elis, já bych se operace tolik nebála - já sama jsem na ní byla dvakrát. Jizvu mám krásnou (teď po 4 letech není skoro vidět), komplikace žádné nebyly. Pokud se Ti uzlíky zvětšily, neváhala bych a na operaci bych šla. Rizika s hlasivkami jsem se bála nejvíc, ale pokud si vybereš dobrého operatéra (doporučuji MUDr. Pokorného z Fakultní nemocnice Bohunice v Brně), riziko je minimální, lékař vyhledá vratný nerv (ten vede právě ke hlasivkám), aby ho nepoškodil. Kdyby náhodou (rozhodně Tě nechci vystrašit), byl ve žláze nádor, je lepší jít na operaci co nejdříve.

Po operaci

(Marta, 28. 3. 2011 19:59)

Jsem po operaci od 9.12.2010 jizva celkem zhojená,ale trápí mě stále chrapot a hluboký
hlas, což přináší někdy i humorné situace, poněvadž si mě v telefonu pletou s mužem.Poradí
mi někdo jak na to. Jinak mohu říci, že to není
vůbec strašný odstranili mi celou št.žlázu, špatně mi nebylo a není spíš naopak přibyla jsem 5 kilo.Zatím jsem na Letroxu 100.Dík

Re: Po operaci

(Marie, 7. 4. 2011 15:27)

Já jsem po operaci od 12.11.2010 a také stále chraptím a nezakřičím si.Chodím na foniatrii,kde mě naučili,jak mám hlas cvičit a houkám.Zatím to ,ale nezabírá.Beru také Letrox100.

Re: Re: Po operaci

(Lenka, 13. 2. 2012 22:13)

Ahoj ,je mi 27 let,v říjnu 2010 jsem byla na operaci šž,která byla odstaněna celá,po operaci jsem měla obrnu obou hlasivek a hrtanu,takže jsem asi 3 měsíce nemluvila a jen se dusila rozhýbala se mi pouze jedna hlasivka,je to už víc než rok a já mám problémy s hlasem,nezakřičím si nezazpívám,mám problémy s dýcháním,mám astma,už si koudně nezasportuji nevyjdu ani patro bez zadýchání,stačí abych se přestala soustředit na jídlo a už se dusím a nesmím zvracet to bych se asi udusila opravdu,takže operace mi opravdu změnila život k horšímu.Před operací jsem byla naprosto zdravý člověk s hlasem jak zvon,sportovně založená a plná života teď se jen bojím,kdy mi zaskočí a už to nerozdýchám a nemluvím ani o tom že jsem 20 kg nabrala.Jedninné pozitivní je že jsem otěhotněla,celkem těhotenství zvládám,ale dýchá se mi opravdu špatně a ani normálně rodit nemůžu,protože bych to neudýchala a intubace se bojím jak čert kříže nerada bych přišla o tu jednu hlasivku,která mi zbyla.takže operaci ani nevím jestli bych už na ní nekdy šla,asi ne,a bude hůř,všechno se bude ve stáří en zhorsovat.

Re: Re: Re: Po operaci

(Marie, 15. 2. 2012 22:43)

Ahoj Leničko,držím ti palce,aby ti hlas naskočil jako mně.Trvalo to asi půl roku,ale mluvím.Nevím jestli pomohla Aloe Vera nebo slivovice,ale zkoušela jsem všechno.Po dnešní kontrole na foniatrii,levá hlasivka má stále obrnu,ale pravá vše dotahuje a já mluvím,někdy s malými problémy,ale mluvím.

Re: Po operaci

(Midu, 12. 4. 2011 21:32)

Taky beru Letrox125 a bohužel jsem taky přibrala 3kg a to jsem teprve necelych 6 tydnu po operaci,mate s tim nektera taky problem,jinak uz se citim celkem dobre a funguju na 100procent.

Re: Re: Po operaci

(Klára, 4. 8. 2011 13:36)

Já jsem 14 měsíců po operaci šž, brali mi ji celou , před operací jsem zhubla na 50kg, teď při Letroxu 125 jsem o 12 kg těžší a to se nepřejídám , večer se snažím nejíst a přesto kila pozvolna lezou nahoru. Začínám z toho být nešťastná !!!

Re: Re: Re: Po operaci

(Verča P., 4. 8. 2011 13:44)

No já v jsem od té doby, co jsem byla na operaci (vlastně už dva roky...) přibrala asi 9 kg a váha dolů též nejde a nemyslím si, že bych se přecpávala a mám pravidelný pohyb... Bavila ses o tom s doktorem??

Re: Re: Re: Re: Po operaci

(Midu, 21. 8. 2011 23:35)

No já jsem z toho už neštastná,také pozvolna přibírám a když jsem se o tom zmínila na kontrole doktorce,tak se mi málem vysmála a že prý to nemůže být lékama,ale že prý se špatně stravuju a nakonec mi doporučila obezitologa,i když jsem jí říkala že to mám až po tej operaci.Dřív mi stačilo trochu více pohybu a vynechat nejake potraviny a za pár tydnů bylo dole co jsem potřebovala a ted se muzu snažit jak chci a nic a kdyz zkouším nějakou dietu tak mi je po pár dnech špatně,že musím přestat,dříve mi to také nevadilo,i když nepatřím mezi nejhubenější,ale tímhle tempem zachvíli budu jako koule :-( Myslím že něco na tom bude když nejsem jediná kdo to na sobě pozoruje.

Re: Re: Re: Re: Re: Po operaci

(Verča P., 22. 8. 2011 7:36)

Přesně tak, kdyby byl člověk sám že... ale když je tolik ženskejch, co s tím má problém, tak nechápu, proč jsou doktoři protivní...

Re: Re: Re: Re: Po operaci

(Klára, 22. 8. 2011 10:29)

Zatím ne , jdu na kontrolní odběry v září, tak jsem zvědavá , co mi řekne. A také mám strašné problémy s bušením srdce, někdy mám pocit , že mi vyskočí! Tak uvidím....

po oeraci

(Lenka, 13. 2. 2012 22:15)

Ahoj ,je mi 27 let,v říjnu 2010 jsem byla na operaci šž,která byla odstaněna celá,po operaci jsem měla obrnu obou hlasivek a hrtanu,takže jsem asi 3 měsíce nemluvila a jen se dusila rozhýbala se mi pouze jedna hlasivka,je to už víc než rok a já mám problémy s hlasem,nezakřičím si nezazpívám,mám problémy s dýcháním,mám astma,už si koudně nezasportuji nevyjdu ani patro bez zadýchání,stačí abych se přestala soustředit na jídlo a už se dusím a nesmím zvracet to bych se asi udusila opravdu,takže operace mi opravdu změnila život k horšímu.Před operací jsem byla naprosto zdravý člověk s hlasem jak zvon,sportovně založená a plná života teď se jen bojím,kdy mi zaskočí a už to nerozdýchám a nemluvím ani o tom že jsem 20 kg nabrala.Jedninné pozitivní je že jsem otěhotněla,celkem těhotenství zvládám,ale dýchá se mi opravdu špatně a ani normálně rodit nemůžu,protože bych to neudýchala a intubace se bojím jak čert kříže nerada bych přišla o tu jednu hlasivku,která mi zbyla.takže operaci ani nevím jestli bych už na ní nekdy šla,asi ne,a bude hůř,všechno se bude ve stáří jen zhorsovat.

strach z operace

(zdenda, 9. 11. 2011 13:31)

mám zvýšenou funkci šž, doporučenou operaci, mám si určit termín v nemocnici v Havlíčkově Brodě, má někdo zkušenost s touto nemocnicí ?Bojím se o hlasivky-hlas potřebuji v práci, jak dlouho trvá neschopnost .Proč se potom přibírá na váze, když se berou léky po odstranění celé št.žlázy?

dotaz na užití euthyroxu při kontr. odběru

(Helena, 2. 11. 2011 12:04)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat někoho, kdo má odstraněnou celou štít. žlázu, jestli když jdete na kontr. odběry jdete na lačno a užijete lék před nebo až po odběru(já beru Euthyrox).
Díky, H.

Re: dotaz na užití euthyroxu při kontr. odběru

(Věra, 2. 11. 2011 14:24)

Určitě až po odběru

Radiojod

(Lucka, 23. 8. 2011 13:03)

Dobrý den,prosím vás chtěla bych se zeptat,v červnu jsem byla na odstranění štítné žlázy pro zhoubný nádor,do rány po operaci se mi dostal zánět,ten léčím ATB,měla bych jít na léčbu radiojodem,prý se má chodit 4-8týdnů po operaci,mě to ale vychází podle lékaře až za 12týdnů,není to pozdě?Děkuji

Re: Radiojod

(Věra, 2. 9. 2011 16:19)

Já jsem byla na operaci 23.5. a na radiojod jdu 12.9. - tedy skoro za 4 měíce.

štítná žláza

(Iva, 21. 7. 2011 12:43)

Chtěla bych se zeptat. Podle příznaků mám asi problém se štítnou žlázou, ale lékařem potvrzené to není. Potím se v noci, schne mi kůže, mám průjem, který přetrvává už snad půl roku. Spánek je nevýdatný a neustále se budím. Chtěla bych se zeptat, zda na vyšetření není problém rozpoznat, zda se jedná o sníženou, či zvýšenou funkci štítné žlázy, nebo mě budou posílat od četa k ďáblu a na nic mi nepříjdou. Nemám dobrou zkušenost s doktory